Bibliotekininkai mokosi ir ruošiasi naujoms veikloms

Bibliotekininkai mokosi ir ruošiasi naujoms veikloms

Įsibėgėjo projekto „Vidutinio, vyresnio ir pagyvenusio amžiaus žmonių informacinių, socialinių ir sveikatingumo įgūdžių ugdymas naudojant naujausias kompiuterines technologijas Ignalinos rajono ir Visagino miesto bibliotekose“ veiklos. Ignalinos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje jau įvyko mokymai bibliotekininkams, kuriuose mokėsi Ignalinos viešosios bibliotekos, filialų ir Visagino viešosios bibliotekos darbuotojai. Kadangi planšetiniai kompiuteriai sparčiai žengia į kasdieninį žmonių gyvenimą, todėl būtina ugdyti pirmiausiai bibliotekų darbuotojų, o paskui ir lankytojų skaitmeninius gebėjimus.

Spalio 9 d. Ignalinos rajono ir Visagino bibliotekininkai mokėsi darbo planšetiniais kompiuteriais pagrindų, susipažino su išmaniųjų įrenginių panaudojimo galimybėmis. 8 akademinių valandų mokymų metu lektorė Rigonda Skorulskienė pristatė „Android“ planšetinių kompiuterių ypatybes, naudojimosi instrukcijas, mobiliąsias galimybes, turinio šaltinius, saugumo rekomendacijas. Darbuotojos praktiškai išbandė vaizdo redagavimo ir kūrimo programas, aptarė ir išbandė elektroninių knygų skaitymo galimybes. Mokymų metu aptarti planšetinių kompiuterių pagrindiniai skirtumai ir panašumai, planšetinio kompiuterio GALAXY SM-T555 naudojimo instrukcijos, ypatybės, gamintojo įdiegtos programos bei nemokamos taikomosios programos, mobiliųjų įrenginių įvairovė bei jų operacinės sistemos, internetinės programų, elektroninių knygų skaitymo ir knygų parduotuvės, programų įdiegimas į planšetinius kompiuterius, mobiliuosius įrenginius, internetiniai ištekliai, vaizdo redagavimo ir kūrimo programos, atliktos praktinės užduotys.

Besikeičianti visuomenė bei atsirandantis poreikis mokytis visą gyvenimą reikalauja iš bibliotekininkų ir andragogikos žinių. Spalio 21–ąją organizuotas andragogikos seminaras (Lektorė Lietuvos edukologijos universiteto Doc. dr. Ona Petronienė), kurio tikslas – suteikti žinių apie suaugusiųjų mokymo metodų ypatumus, edukacinės veiklos priemonių parinkimą. Seminare aptarti mokymosi visą gyvenimą plėtra, prieinamumas, suaugusiųjų mokymo ir mokymosi procesai, motyvavimo būdai, trikdžiai, išanalizuotos nuolatinio suaugusiųjų mokymosi strategijos ir dimensijos. Klausytojai susipažino su andragogikos samprata, šio mokslo kilme, objektu, tikslais, uždaviniais, dėsningumais, išnagrinėjo socialines prielaidas, lemiančios suaugusiųjų mokymąsi, suaugusiųjų mokymosi veiklos charakteristiką, metodus, modelius. Aptarė mokymų planavimą ir pristatymą.

Dar vieni svarbūs ir būsimoms projekto veikloms naudingi mokymai „Darbas su pateikčių kūrimo programa (Microsoft PowerPoint)“, kurios vedė įmonės „IT akademija“ vadovė Vilma Eidukynaitė, vyko lapkričio 5 d. Šis mokymų kursas skirtas norintiems išmokti greitai ir profesionaliai sukurti interaktyvias ir patrauklias Microsoft PowerPoint pateiktis, atitinkančias pranešimo stilių, parinkti tinkamą skaidrių dizainą, spalvas. Didelis dėmesys skirtas teksto ir grafinės medžiagos komponavimui, objektų formavimui, nagrinėti pateikties demonstravimo būdai ir valdymas. Kurso metu išanalizuotos dažniausiai pasitaikančios informacijos pateikimo klaidos. Šios žinios pravers rengiant patrauklias ir profesionalias pateiktis mokymams, pranešimams, pristatymams, viktorinoms.

Tą pačią dieną vyko ir Dokumentų vertyklės ir šablonų programinės įrangos naudojimo konsultacijos. Pranešėjas Julius Račiūnas supažindino bibliotekininkus su šios programinės įrangos galimybėmis, nes Ignalinos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje jau teikiama, o netrukus bus įdiegta ir Dūkšto, Didžiasalio filialuose bei Visagino viešojoje bibliotekoje nauja paslauga, kuri leis bibliotekos lankytojams naudotis geriausia pasaulyje automatine lietuvių–anglų–lietuvių ir lietuvių–rusų–lietuvių vertykle, išversti visą dokumentą ir išsaugoti jo turinį, taip pat naudotis „Tildės biuro“ sinonimų baze, enciklopedine duomenų baze, sužinoti faktus, paaiškinimus, terminus ir svetimybes. Šioje programoje yra nemažai dokumentų šablonų, todėl nereikės sukti galvos dėl to, kaip parašyti protokolą, kurioje pusėje įterpti datą, kaip suformuluoti pareiškimo tekstą arba sukurti prašymą, savo gyvenimo aprašymą (CV). „Tildės biuras“ patikrina rašybą, kablelius ir dažniausiai pasitaikančias stiliaus klaidas.

Paskutinieji mokymai (lapkričio 12 d.) buvo skirti susipažinimui su „Skype“ programa. Nors visi bibliotekininkai sėkmingai naudojasi „Skype“ programa, lektorė Jolanta Tototraitienė suteikė ir naujų žinių. Bibliotekininkai sužinojo kaip naudoti „Skype“ programa Adroid sistemoje, kaip galima pasikeisti savo „Skype“ nustatymus, kaip išsijungti iš „Skype“, kaip pašalinti šią programą. Žinioms įtvirtinti vyko improvizuota viktorina, išbandytos žaidimo „Proto mūšis” galimybės, komandinis žaidimas, naudojant „Skype“ galimybes teisingo ir vieningo atsakymo priėmimui.

Visi šie mokymai leis bibliotekininkams sėkmingai vykdyti kitas projekto veiklas: mokyti gyventojus dirbti planšetiniais kompiuteriais, kitais išmaniaisiais įrenginiais, juo labiau, kad rajono bibliotekose bus įrengtos vietos darbui planšetiniais kompiuteriais vartotojams, o nuo 2016 m. kovo mėnesio projekte dalyvaujančiose bibliotekose – Ignalinos viešojoje bibliotekoje, Didžiasalio, Dūkšto, Linkmenų, Kazitiškio, Meikštų, Ceikinių filialuose bei Visagino viešojoje bibliotekoje – bus organizuojamos viktorinos „Skype“ programos pagalba.


bp2 partneriai