Baltų vienybės diena

2018 m. rugsėjo 19 d. Visagino viešosios bibliotekos Meno galerijos (Sedulinos al. 14/3) kiemelyje vyko Baltų vienybės dienos minėjimo renginys.

Tradiciškai ji minima šviesiajam ir tamsiajam paros laikui susilyginus – lygiadienio metu. Tai diena, kai vyko Saulės mūšis. Tai - Lietuvos atmintina diena, valstybinė Latvijos šventė, minima rugsėjo 22 d., pažymint 1236 m. Saulės žemėje įvykusį Saulės mūšį, kuriame susivieniję žemaičiai ir žiemgaliai sumušė ir sunaikino į popiežiaus Grigaliaus IX 1236 m. vasario 19 d. paskelbtą kryžiaus žygį išvykusį Kalavijuočių ordiną. 2008 m. latviai paskelbė kreipimąsi į baltus visame pasaulyje. Jie kvietė  rugsėjo 22 d. kartu švęsti Baltų vienybės dieną. Pirmą kartą bendradarbiaujantys Šiaulių ir Jelgavos miestai Saulės mūšio faktą kartu paminėjo 1986 m., švenčiant mūšio 750-ąsias metines. Vėliau ši diena buvo minima kasmet, pradėta minėti ir kituose Lietuvos bei Latvijos miestuose.

Bendrą genčių pavadinimą baltai, kaip mokslinį terminą, XIX a. viduryje pateikė vokiečių mokslininkas Georgas Neselmanas ir nuo tada jis tapo visuotinai vartojamas. Vardą lėmė tų genčių gyvenamosios teritorijos geografinė padėtis prie Baltijos jūros. Žiemgaliai, žemaičiai, sėliai, latgaliai, nalšėnai, skalviai, prūsai, jotvingiai, galindai ir kiti gentiniai junginiai yra vadinami Baltų gentimis. Jos buvo giminingos kalba, papročiais, religija, kultūra ir paliko žymų pėdsaką visoje Europos teritorijoje. Šiandienos baltų kalbomis, kurios yra vienos archajiškiausios indoeuropietiškoje šeimoje, pasaulyje tebekalba tik lietuviai ir latviai.

Teatralizuotoje, interaktyvioje edukacinėje programoje dalyvavo Visagino kultūros centro sutartinių, kurios yra įtrauktos į UNESCO saugomų nematerialiosios kultūros paveldo objektų sąrašą, giedotojų kolektyvas „Krusnė”. Jo dalyvė ir šio renginio sumanytoja - VVB filialo vedėja Oksana  Belskaja.

Programos metu buvo įžiebta šventinė ugnis ir ragauta gardi duona. Žiūrovai, o kartu ir klausytojai, galėjo iš arti sužinoti apie baltus ir jų istoriją, pasilkaustyti baltų sutartinių, pažaisti ir pašokti, o renginiui pasibaigus, kiekvienam dalyviui buvo suteikta atminimo dovanėlė, - ąžuolo gilę, - nemirtingumo ir ištvermės simbolis, leidžiantį žmogui tinkamai pasiruošti susitikimui su artėjančiu tamsiuoju metų laiku. VVB Meno galėrijoje literatūros parodoje eksponuojamos knygos, pristatančiomis baltų genčių istoriją ir kultūrą.

Organizatoriai