Visagino bendruomenės kviečiamos registruotis į projektą ir atrasti interneto galimybes

Skaitmeninis raštingumas tampa ne mažiau svarbus gebėjimas skaityti ar rašyti. Vis dažniau darbdaviai reikalauja gerų naudojimosi išmaniosiomis technologijomis įgūdžių, mokymosi procesas tampa sunkiai įsivaizduojamas be interneto, įprastos paslaugos perkeliamos į skaitmeninę erdvę. Akivaizdu, jau netolimoje ateityje be skaitmeninio raštingumo žinių neišsivers nei jaunuoliai, nei brandesnio amžiaus asmenys.

Pasiruošti pokyčiams, tapti išmanesnėmis bendruomenėmis, atrasti interneto suteikiamas galimybes bei panaudoti jas savo veiklai kviečia Lietuvos bibliotekose prasidedantis naujas projektas „Prisijungusi Lietuva: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“.

Įtraukti bendruomenes į veiklas, kurių metu žmonės sužinotų daugiau apie internetą, paskatino keletas priežasčių. Neseniai atlikti tyrimai parodė, kad nors lietuvių kompiuterinio raštingumo rodikliai bendram Europos Sąjungos (ES) vidurkiui nenusileidžia, egzistuoja tam tikras atsilikimas kitoje srityje.

Pastebėta, kad didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Europos interneto vartotojų atsiranda tuomet, kai lyginimas interneto vartojimas tarp skirtingų žmonių grupių. Anot vieno iš projekto „Prisijungusi Lietuva“ iniciatoriaus, Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Ūkio ministerijos Vertinimo ir stebėsenos skyriaus vedėjo Armino Rakausko, vertinant jaunimo kategoriją - skirtumų su kitomis ES valstybėmis beveik nematyti.

Tačiau didžiausias atotrūkis fiksuojamas tarp vyresnio amžiaus žmonių. Lietuvoje internetu mažiausiai naudojasi būtent šio amžiaus grupės atstovai.

Biblioteka - draugiška erdvė išmokti naudotis internetu

Visagino viešojoje bibliotekoje jau daugiau nei dešimtmetį vyksta individualūs ir grupiniai mokymai asmenims, norintiems išmokti naudotis kompiuteriu ar pagilinti jau turimas žinias.

„Daugiausiai teiktos elektroninio pašto sukūrimo, supažindinimo su bendravimu skirtomis programėlėmis, informacijos paieškos, išsaugojimo įvairiose laikmenose ir išsiuntimo elektroniniu paštu konsultacijos, - pasakoja Visagino viešosios bibliotekos bibliotekininkas Andrejus Vergejenko.

Anot pašnekovo, įgyti žinių dažniausiai atvyksta, būtent, vyresnio amžiaus žmonės. Jaunuoliai informacinių technologijų gebėjimus ugdo mokyklose.

Senjorams naudotis internetu tampa vis aktualiau dėl keleto priežasčių: jie gali nemokamai bendrauti su kituose miestuose ar šalyse gyvenančiais artimaisiais, peržvelgti naujausias žinias interneto portaluose, greitai, nestovėdami eilėse sumokėti mokesčius, užsiregistruoti pas gydytoją, atlikti daug kitų, gyvenimą gerokai palengvinančių užduočių.

„Lavinti skaitmeninį raštingumą bibliotekoje - tikrai verta. Mes suteikiame ne tik būsimąsias žinias, bet ir pakonsultuojame apie asmens duomenų saugumą, patariame, kaip internete elgtis saugiai, - pradėti mokytis skaitmeninio raštingumo“, - pradėti mokytis skaitmeninio raštingumo skatina A. Vergejenko.

Deja, nors mokytis niekada nevėlu, ne visi Visagino rajono gyventojai skuba į biblioteką įgyti naujų žinių. Startuojantis projektas „Prisijungusi Lietuva“ tikisi šiuos asmenis pasiekti per vietos bendruomenes.

Mokymosi nauda visiems bendruomenės nariams

Pasak Lietuvos informacinės visuomenės ugdymu užsiimančios asociacijos „Langas į ateitį“ direktorės Loretos Križinauskienės, šiuolaikinių komunikacijos priemonių ir technologijų dėka bendruomenės gali sustiprinti savo veiklą.

„Pasirinkome tokį modelį, kuris į mokymus kviečia per bendruomenės veiklas. Tai padeda lengviau įvertinti vietos gyventojų poreikį - kokių ir kodėl skaitmeninių gebėjimų reikės būtent jiems. Šiandien mūsų tikslas ne tik išmokti naudotis technologijomis, bet jas „įdarbinti“, kad būtų lengviau gyventi ne tik „man“, bet ir visai bendruomenei. Taip pat didele dalimi prie bendruomenės veiklų prisideda ir vietos bibliotekininkai, kurie jau seniai atlieka svarbų vaidmenį bendruomenėse. Jie yra tapę „skaitmeniniais lyderiais“, todėl šiame projekte pastarieji taip pat tampa itin svarbiais žmonėmis, - pasakoja asociacijos „Langas į ateitį“ direktorė L. Križinauskienė.

Projektas padės įveikti psichologinius barjerus asmenims, kurie nori pradėti naudotis internetu, tačiau nedrįsta, nepasitiki savo jėgomis. Bendruomenės taps draugiška aplinka, kurioje bus drąsu mokytis, klausti, paprašyti pagalbos, projekto metu dalyvius sups tik artimi ir pažįstami žmonės.

Skaitmeninio tobulėjimo procesas taps naudingas čia ir dabar, nes įgytas žinias bus galima realizuoti praktikoje, panaudoti siekiant savo tikslų. Projekto metu numatytų veiklų ir užsiėmimų netrūks, tad belieka tik noriai ir aktyviai jungtis prie projekto ir padėti kelti skaitmeninio raštingumo lygį Visagino mieste.

Bendruomenės kviečiamos registruotis dalyvavimui projekte užpildant anketą portale www.prisijungusi.lt.

Projektą „Prisijungusi Lietuva: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“ įgyvendina Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Ūkio ministerijos kartu su partneriais: asociacija „Langas į ateitį“, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija.

Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.

Laikraštis „Mūsų Ignalina“, 2018-10-19, Nr. 79, p.4