Atminimo vakaras Jonui Mekui

2019 m. gruodžio 3 d. Visagino viešosios bibliotekos filiale vyko atminimo vakaras, skirtas pasaulinio garso lietuvių menininkui, filmų kūrėjui, poetui Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui Jonui Mekui (1922-2019).

Kūrybinė J. Meko veikla šakojasi dviem kryptimis: literatūrinė kūryba ir kino filmų kūrimas bei kino kritika.

Visų pirma reikia paminėti, kad menininko kūryba ir veikla padarė didelę įtaką pasaulio avangardistinio kino raidai. Savo filmuose Jonas Mekas išreiškia protestą prieš meną, vaizduojantį dramatiškus, svarbius įvykius siekdamas parodyti žmogų kasdienybėje, atskleisti jo jausmus, emocijas, išaukštinti nereikšmingus gyvenimo momentus.

Bendravęs ir kūręs su tokiomis garsenybėmis kaip Andy Warholas, Johnas Lenonas, Yoko Ono, Salvadoras Dali, Jurgis Mačiūnas ir kt., Jonas Mekas yra įrašytas į 80 žymiausių XX a. Amerikos menininkų grupę.

Nepaisant aktyvios kino veiklos, J. Mekas visada laikė save Lietuvos poetu ir rašytoju.  Jo poezija ir proza išversti į daugiau nei dvylika kalbų. Už poezijos rinkinį „Semeniškių idilės“ jam buvo suteikta Vinco Kudirkos premija. Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatro aktorė Asta Preidytė renginio metu skaitė autoriaus eiles, dalinosi jo biografijos momentais ir prisiminimais. Buvo nuostabu išgirsti eiles, kurios vertė mus susimąstyti apie kasdienybę ir amžinus, bet pamirštamus dalykus...

Dėkojame Lietuvos kultūros tarybai, Panevėžio miesto savivaldybei ir aktorei Astai Preidytei už dovanotą jaukų ir gražų atminimo vakarą.

Visagino viešoji biblioteka

Tekstai:
Žmogus be vietos, skaitymų 1 dalis – www.lrt.lt/mediateka/irasas/1002720147/zmogus-be-vietos
Žmogus be vietos, skaitymų 2 dalis – www.lrt.lt/mediateka/irasas/1002720148/zmogus-be-vietos

Nuorodos:
Jono Meko asmeninė svetainė – http://jonasmekas.com/diary
Jono Meko vizualiųjų menų centras – http://mekas.lt

Interviu su Jonu Meku:
www.bernardinai.lt/straipsnis/2011-03-23-jonas-mekas-filmuoti-filmuoti-filmuoti/60002
www.alfa.lt/straipsnis/50240597/avangardinio-kino-kurejas-j-mekas-viskas-buvo-suplanuota-angelu
www.moteris.lt/lt/veidai/g-43417-jonas-mekas-man-nerupi-kad-ir-vakaruose-buciau-pripazintas
www.delfi.lt/veidai/kultura/jmekas-vien-tik-praeitimi-gyventi-negali-nors-ir-ta-praeitis-auksine.d?id=60122117